Ozdoba zahrady, o jaké sníte! Nápadné květy, výrazné plody a překrásně zbarvené listy

Atraktivní během kvetení a o nic méně iv podzimních měsících, kdy se jeho listy zbarvují do zlatavých tónů. Je to nízký opadavý keř, někdy malý strom.

Chionant virginský – graciézně působící dřevina v době květu poutá pozornost už z dálky.

Květy jsou totiž velmi nápadné díky jejich zvláštnímu tvaru připomínajícímu jemnou krajku. Tvoří řídké převislé, deset až osmnáct centimetrů dlouhé laty, které se skládají ze sněhobílých voňavých květů.

Působí něžným dojmem, neboť jejich tvoří pět úzkých korunních lupínků, které jsou až k bázi rozděleny na úzké pásky.

Kvést začínají koncem května až začátkem června, obvykle ještě dříve, než se objeví listy a keř nimi bývá doslova obsypán.

Plody a listy

Ani po odkvětu však chionant nepřestává být zajímavý. Z květů se na samičích rostlinách vytvoří tmavomodré ozdobné plody velké 15 až 20 milimetrů a listy jsou pěkné během celé sezóny. Mají tmavozelenou barvu, která se na podzim mění na žlutou. Listy jsou tuhé, lesklé, oválného tvaru a mohou být dlouhé až dvacet centimetrů.

Samičí rostliny potěší výraznými plody.
správné místo

Aby se tomuto kru v zahradě dařilo, najděte mu slunné až polostinné teplé místo, které je dobře chráněné před větrem. Půdu potřebuje písčitou, kyselou, přiměřeně vlhkou, dobře však snáší i delší období sucha. Vysaďte ho na místo, kde nejlépe vynikne jeho krása, tedy tam, kde na něj budete mít dobrý výhled. Při výsadbě pamatujte na to, že se rozroste nejen do výšky asi tři metry, ale i do stejné šířky.

Na podzim se zahalí to žluté i zlatožluté.
je mrazuvzdorný

Chionant sice dobře odolává mrazům až do -29 ° C, kořeny mladých rostlin však třeba dva až tři roky po vysazení chránit silnější vrstvou listí nebo chvojí. Starší exempláře už ochranu nepotřebují. Ker nevyžaduje řez, pokud byste však potřebovali upravit jeho tvar, nejvhodnější období na tento úkon je po odkvětu nebo brzy na jaře, ještě před vyrašením.

Tento druh pochází z jihovýchodních oblastí USA, příbuzný chionant tupolistý (Chionanthus retusus) má svůj domov v Číně, Japonsku a Koreji. Tvoří rozložité keře s olupující se kůrou. Má menší listy, které jsou na spodní straně pokryté jemnými bílými chloupky, v létě vytváří vzpřímené květenství bílých květů. Je také mrazuvzdorný

PR článek