Nemáte čas nebo jste pouze jednoduše nestihli? Nezoufejte, jde to i bez rytí

Že ještě nemáte porýľovanú zahradu? Nemějte obavy, nic jste nepokazili a na vlastnoručně vypěstovanou úrodu se můžete těšit i v další sezóně.

Je pravda, že na podzim by se měla půda utlačená letními dešti důkladně prokypřit. Kromě toho je třeba do ní zapracovat i fosforečná a draselná hnojiva do zásoby, a to nejlépe uděláte právě rytím. To však nemusí být zcela nezbytná činnost. I bez vašeho přičinění je totiž půda prekyprovaná, například mrazem, žížalami, krtmi či jinými drobnými živočichy. Ekologické hospodaření v zahrádce dokonce rytí nedoporučuje, nahrazuje ho jinými metodami péče o půdu. V okrasných záhonech, ale i při omezeném pěstování užitkových rostlin je tento způsob zcela úspěšný.

občasné rytí

Jednoduché rytí poslouží na prokypření půdy, které do ní dostane potřebný vzduch.
Na to, abyste se vyhnuli této namáhavé činnosti, máte několik možností. Půdu totiž udržíte dostatečně kyprou i bez toho, abyste i jen trochu zapotili. Jednoduše vsaďte na smíšené kultury a střídání plodin. Využijete tak nejen schopnosti jednotlivých druhů rostlin vytvářet různé velký kořenový systém, ale i schopnost příznivě na sebe působit. Tyto vztahy se projevují podporou v růstu, odolností proti chorobám a škůdcům. Pokud například pěstujete na jednom záhoně cibuli spolu s mrkví, cibule svými výměšky chrání mrkev před drátovci a pochmurnatce a půda je zase po sklizni mrkve ideálně oraná. Podobně je to i při společném pěstování hrachu a salátu. Výživu salátu dusíkem zajišťují hľuzkotvorné bakterie na kořenech hrachu. Mělké kořeny salátu jsou zase vhodný partner mohutnějšímu kořenovému systému luštěnin. Naopak nešťastné kombinace jsou cibule a zelí, petržel a salát, hrách a fazole, cibule a brambory.

Při střídání rostlin zase využíváte vlastnost některých druhů – bohatě prokořenit kyprou zeminu, ale snášet i hutnější půdu. Takovou schopnost má česnek, cibule, křen, kopr a máta peprná. Z okrasných rostlin je to zejména denivka, kosatec, modřenec, náprstník, prvosenka, sedmikráska a šrucha.

Není rytí jako rytí
To jednoduché je vlastně prokypření půdy rýčem do hloubky 20 až 25 cm, při kterém zeminu ukládáte na původní místo nebo do předchozí rýhy. Kromě prokypření půdy slouží předradliček a posklizňovou úpravu záhona.Dvojvrstvové rytí je prokypření půdy rýčem do hloubky 40 až 50 cm. Povrchovou vrstvu při něm ukládáte na dno rýhy. Používá se v méně úrodných půdách na prohloubení humózní vrstvy
Nechte to na přírodu

Netrapte se a využijte hluboko kořenící rostliny. Použijte je na obnovení vhodné konzistence půdy dlouhodobě neobdělávaných a zanedbávaného záhonu. Namísto rýče prokypříme půdu kořeny rostlin. Nejčastěji se používá zatravnění pozemku. Jeho nevýhoda je, že po 3 až 4 letech pěstování třeba drn hluboko zapracovat rýčem, rotavátorem nebo pluhem.


Vhodnější je pěstovat vojtěšku, loupit mnoholistým, komonice, křen a jiné rostliny s mohutným kořenovým systémem. Kořeny půdu prokypříme a po odstranění nadzemní části v průběhu roku až dvou i mineralizují.

PR článek