Nejvyšší čas k rychlení cibulovin! Mějte krásné rozkvetlé Vánoce

Pokud si chcete interiér během vánočních svátků zpestřit barevnými květy jarních cibulovin, musíte se hned pustit do práce. Na to, aby rostliny rozkvetly, potřebují totiž 8 až 11 týdnů.

Jelikož však do Vánoc zbývá mnohem méně času, doporučujeme zajít do zahradnictví či květinářství a koupit si speciální cibule určené k rychlení. Na tento způsob pěstování jsou předem připravené, znamená to, že už prošli obdobím chladu, které je na kvetení nezbytné. Proto vyklíčí dříve, než „obyčejné“ cibule – přibližně za šest až osm týdnů. V prodejnách dostanete koupit takové cibule narcisů, tulipánů, hyacintů či zornic.

Jak na to?

Doma cibulky hned vysaďte do předem připravených květináčů, misek či bedýnek. Připravte si i substrát a to tak, že do běžné zeminy prisypete asi třetinu písku a trochu rašeliny. Na dno nádoby nasypte vrstvu drenáže, pak asi do poloviny nádoby zeminu. Cibulky uložte těsně vedle sebe tak, aby se zcela nedotýkaly. Dosypte zbylý substrát a vrcholky cibulek nechte mírně vyčnívat nad povrchem. Na zeminu můžete jako dekoraci nasypat malé kamínky.

zatímco rozkvetou

Potom nádobu polijte a dejte do chladné a tmavé místnosti s teplotou 5 až 9 ° C. Zeminu udržujte vlhkou, nikoli však přemokřenou, aby cibulky nezačaly hnít. Když se po pár týdnech objeví první lístky, přeneste nádobu do místnosti, kde je teplota okolo 20 ° C, ale ještě týden musí zůstat ve tmě. Proto pokud je v místnosti světlo, přikryjte jejich tmavou fólií nebo kartonovým „kloboučkem“. Po této době je již můžete definitivně odokryť. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a pamatujte i na to, že v bytě, kde teplota překračuje 22 ° C, se jarním cibulovinám dařit nebude.

Uchovejte je do další sezóny

Cibule po odkvětu nemusíte vyhazovat. Pokud máte zahradu, můžete je vysadit do volné půdy. Po odkvětu proto listy nechte zcela zaschnout, pak cibulky vyberte, odložte například do suché a tmavé sklepa a na podzim jejich vysaďte.

PR článek