10 kroků, jak zařídit kuchyň ve skandinávském stylu

Skandinávský styl v interiéru je obrovským trendem! Není se čemu divit, tento interiérový styl má své kouzlo! Spojuje praktičnost se stylovým designem. Inspirujte se bydlením skandinávských národů! Jak na to? To vám prozradíme v tomto článku. 

Co je typické pro skandinávský styl? 

Hned na úvod článku by se hodilo říct, čím je skandinávský styl charakteristický. Přiblíží vám to představu, jakým směrem se při ladění interiéru a vybírání jednotlivých kousků ubírat. Není to tak těžké, pokud pochopíte podstatu! 

 • Místnost by měla být světlá
 • Skandinávský styl usiluje o vzdušnost prostoru 
 • Preferuje kvalitu nad kvantitou 
 • Má blízko k minimalismu 
 • Zakládá si na praktičnosti
 • Nechce holé a na pohled studené prostory, ale útulnost
 • Výsledkem jsou čisté a rovné linie 
 • Elegance tomuto stylu není cizí 
 • Dbá na volbu ryze přírodních materiálů vysoké kvality
 • Inspirujte se v Hygge stylu
 1. Kuchyně by měla být světlá, ale ne studená

Základem skandinávského stylu jsou světlé a pro oko příjemné barvy. Vyhýbejte se proto křiklavým a příliš výrazným barvám, které se snadno a rychle okoukají.  Základ by měla tvořit bílá. Jelikož vyloženě pravá bílá barva může působit až nepřirozeně a v mnoha případech u produktů ani není k dostání, zvolte její zajímavější varianty. 

Může se jednat o béžovou, lehce narůžovělou nebo nažloutlou, o zelenkavou, dále pak o slonovinovou kost, světle šedou, světle hnědou a další podobné barvičky. Není vždy žádoucí volit vyloženě bílou. 

Jelikož v tomto interiérovém stylu neusilujeme o vytvoření obrazu „sterilního prostředí“, je vhodné světlý základ zkombinovat i s další barvou. Perfektně se pro tento styl hodí dekor dřeva. Zkombinujte bílou výmalbu a dřevěnou kuchyňskou linku! Kombinace bílé a různých odstínů hnědé bude vypadat fantasticky!

Právě díky této kombinaci docílíte toho, že kuchyně nebude působit chladně, ale naopak útulným dojmem. Jako velmi efektivní se hodí také způsob míchání studených a teplých podtónů barev. Podlaha může mít ryze teplý podtón, zatímco dvířka kuchyňských skříněk mohou být spíše studenějšího podtónu. Tento kontrast zařídí, že se prostor ještě krapet opticky zvětší.

Obsah obrázku interiér, patro, strop, skříňka

Popis byl vytvořen automaticky

Ano, skandinávský styl se perfektně hodí i do menších kuchyní! Nemáte k dispozici mnoho místa? Šetříte každý prostor užitné plochy? Světlé barvy ve skandinávském stylu umí prostor efektivně prosvětlit a opticky zvětšit. Kuchyně nebude působit stísněným dojmem. Inspirovat se můžete už zrealizovanými kuchyněmi u největšího prodejce kuchyní Siko kuchyně.

Kromě světlounkých barev a neutrálních a přírodních tónů můžete dokombinovat do kuchyně pastelové barvy. Skandinávský styl se zejména v kuchyni nápadně podobá vintage stylu, který čerpá z dřívějších let. Právě onu roztomilost a útulnost prostoru můžete dodat právě prostřednictvím pastelových barev. 

Na mysli máme například pastelově světle růžovou, modrou, tyrkysovou, mintovou, žlutou nebo zelenou. Obzvlášť velké oblibě se pak těší lila neboli světlounce fialová. Jsou to barvy velmi něžné, a ačkoliv jsou krapet zajímavější, stále to není nic vyzývavého a vtíravého. Do skandinávského stylu krásně zapadnou. 

 1. Podlaha musí být krásná, ale také praktická

Kromě výmalby a základních barev kuchyně budete samozřejmě řešit také podlahu. Pro skandinávský styl je naprosto typická dřevěná podlaha! Přírodní materiály jsou tu vítány. Samozřejmě ne každý si může dovolit pravou dřevěnou podlahu a my to chápeme. Dnes již ale na trhu najdete skutečně věrohodné napodobeniny dřeva. Podlaha tak může mít stále ten přírodní mód, ale bude mnohem levnější. 

Samozřejmě taková dřevěná podlaha by měla být primárně zastoupena v jídelní části. U kuchyňské linky zvolte klasickou dlažbu nebo kvalitní laminátovou či vinylovou podlahu. 

V kuchyni se velmi často stane, že vám například vystříkne vařící voda na podlahu, něco vylijete, něco vám upadne a podobně. Velmi odolná vůči horké vodě a dalším tekutinám je klasická dlažba. Ta se velmi snadno čistí a celkově údržba je bezproblémová. Také vás potěší dlouhá životnost bez nutnosti rekonstrukce. Doporučujeme volit jiné než čistě bílé spáry, které by časem stejně zašly a nevypadaly by hezky. 

Obsah obrázku interiér, strop, stůl, kuchyně

Popis byl vytvořen automaticky

Takové vinylové podlahy mají oproti dlažbě ten benefit, že pokud vám spadne na zem například talířek nebo hrneček, tak se nerozbije. Jsou mnohem odolnější vůči mechanickému poškození. Snadno se čistí a udržují, a životnost je taktéž velmi dobrá. Při zašpinění stačí přejet mopem nebo vysavačem a je to! 

Co se týče laminátu, ten ne zrovna dobře odolává vůči horké vodě. Není tolik odolný, ale zato vás potěší velký výběr nejrůznějších designů a také cena. To je důvod, proč jej většina lidí volí. 

A jaký tedy zvolit design? Již jsme zmiňovali, že velmi pěkně bude vypadat, pokud zvolíte podlahu s teplým barevným podtónem v kontrastu ke kuchyňským skříňkám. Nemusí to být samozřejmě pravidlo. Můžete zvolit ryze teplý, studený nebo i neutrální podtón. Záleží na tom, co se vám líbí. 

Velké oblibě se těší žíhané šedé nebo hnědé podlahy, které jsou praktické zejména proto, že na nich nějaká ta skvrnka není vidět. Obecně žíhaný vzor v domácnosti oceníte! Nebudete muset neustále lítat s mopem a podlahu vytírat. Oblíbený je také vzor mramoru, kostek nebo napodobenina dřeva. 

 1. Zaměřte se na osvětlení

Ve skandinávském stylu je k vidění bohaté osvětlení interiéru. Skandinávci rádi na věci jasně vidí, milují světlo. To je také důvod, proč se vyhýbají záclonám a závěsům. Ano, skutečně tomu tak je! Pokud ladíte interiér do skandinávského stylu, záclonám a závěsům se vyhněte. Přirozené světlo je to nejlepší! 

Nad kuchyňskou linkou se samozřejmě hodí mít LED světlo se studeným podtónem, které vám usnadní vaření a další činnosti s tím spojené. Právě studené světlo (bílé až namodralé) podněcuje k práci, zvyšuje koncentraci a pozornost. Nechcete přeci, aby se při krájení nožem stala nehoda… 

Kromě klasického LED osvětlení nad linkou nezapomeňte samozřejmě na hlavní světlo nad celým kuchyňským koutem. Pro skandinávský styl jsou typické odhalené žárovky. Žádná stínidla, žádné výmysly… prostě obyčejné žárovky. Těch může být hned několik a mohou být různě poskládané po celé délce kuchyně. Vypadá to velmi zajímavě až designově! 

Dále se může jednat o světla s kovovým stínidlem, které je tvořeno z různých geometrických tvarů. Povětšinou se volí černý mat na kov. Slaďte světlo i s dalšími kovovými doplňky v kuchyni. Můžou to být úchytky na skříňkách, kliky a další komponenty. Vždy zvolte jednu barvu kovu a té se držte! Velmi unikátně vypadá právě černá matná, ale můžete zvolit i klasickou stříbrnou nebo třeba zajímavou rose gold neboli růžové zlato. 

A pokud vám to místo dovoluje, do rohu místnosti můžete dát ještě ladící stojací lampu. Nejlépe uděláte, pokud seženete set, kde bude několik druhů světel do místnosti. Zajistíte tím celistvý vzhled interiéru. Žijte v harmonii! Právě harmonické bydlení je jedním z klíčových cílů skandinávského stylu. 

 1. Při volbě kuchyňského nábytku se inspirujte ve vintage stylu, ale i minimalismu

A na řadu přichází výběr kuchyňského nábytku. Nebojte, nebude to tak těžké. Prodejci reagují na požadavky zákazníků a do sortimentu zařazují právě i takové kousky ve skandinávském stylu. Je to trend, kterého si nelze nevšimnout.

Jak jsme již zmiňovali, skandinávský styl má velmi blízko k minimalismu. Základem jsou čisté a rovné linie, jednoduchost, elegance, střídmost, harmonie… nic vyzývavého a přehnaného. Zároveň je skandinávský styl krapet útulnější a méně strohý. To zaručují různé zajímavé komponenty na nábytku. 

Nábytek by měl být primárně světlý! Opět nemusíte volit vyloženě bílou, ale její lehké obměny. Může se jednat o béžovou, světle hnědou, nažloutlou nebo třeba zelenkavou či pastelově růžovou. V každém případě nezahalte svou kuchyň do tmavého nábytku! Tmavý kuchyňský nábytek pro tento styl není typický, a navíc si jej mohou dovolit pouze přirozeně velké prostory, jelikož umí místnost opticky spíše zmenšit. 

Pokud se bojíte bílého nábytku z hlediska praktičnosti a údržby, pak můžete zvolit kompromis, a to sice kombinaci materiálů. Skříňky mohou zůstat bílé a konstrukce dřevěná. Nebo třeba vrchní skříňky budou bílé a ty spodní naopak s dekorem dřeva. Kombinací existuje nesčetně, každý si přijde na své. 

Právě dřevěný kuchyňský nábytek je tou nejideálnější možností pro skandinávský styl! Je to přírodní materiál, který je nejen překrásný, ale také velmi praktický. Vůně dřeva vás oslní. Navíc je to nábytek velmi bytelný, stabilní, odolný a vydrží vám roky! Takový nábytek z masivu vydrží ještě další generace. 

Jedinou nevýhodou dřeva je jeho barevná nestálost. Pokud na něj bude svítit sluníčko, může vyblednout. Také pořizovací cena je samozřejmě vyšší. Proto i v tomto případě můžete zvolit kompromis a masiv kombinovat s jiným levnějším materiálem. Mnohdy se volí bytelná konstrukce z masivu, ale dvířka z levnějšího laminátu. Kuchyňské sety nábytku myslí na požadavky všech zákazníků. 

Pokud sáhnete po ryze dřevěné kuchyni, pak je primární požadavek na dostatečně světlý dekor. Ideálně se jeví světlý dub, dub sonoma, dub bardolino nebo javor. Můžete zvolit studenější nebo teplejší barevný podtón nábytku – to záleží na osobních preferencích. 

Onu útulnost tomuto nábytku dodává lehká inspirace vintage a retro stylem. Na dvířkách od skříněk tak můžete vidět všelijaké zdobení, různé ornamenty a také nábytek povětšinou stojí na ozdobných nožkách. 

Obsah obrázku skříňka, interiér, kuchyně, mikrovlnná trouba

Popis byl vytvořen automaticky

Při výběru nábytku nezapomeňte řešit také úchytky na skříňkách! Jak jsme již zmiňovali, slaďte veškeré úchytky a kovové prvky v interiéru do jedné barvy a jednoho stylu. Je to drobný detail, který se ovšem počítá. 

 1. Otevřené police podpoří vzdušnost interiéru

Dalším specifickým prvkem v kuchyni ve skandinávském stylu jsou otevřené police a poličky. Policí je v tomto stylu skutečně bohatě! Umísťují se na ně květiny, drobné dekorace, výstavní porcelánové nádobí (hrníčky, talířky, misky) a další doplňky do kuchyně. Obvyklé jsou také velké skleněné nádoby, do kterých můžete dát různé mouky, vločky, koření a další potraviny. 

Když jsou police takto otevřené a potraviny a doplňky jsou na očích, působí kuchyně vzdušnějším dojmem. Stěny nejsou plně zastavěny nábytkem. Ponechává se vždy nějaký prostor, kde je zeď vidět a zdobí ji různé další bytové doplňky.

Některé skříňky v kuchyni pak ponechte skleněné, aby do nich bylo vidět. Právě sklo má v interiéru nezastupitelnou funkci. Dokáže prostor opět opticky zvětšit a prosvětlit, jelikož propouští přirozené světlo. Zasklené skříňky jsou proto vítaným prvkem! 

 1. Pracovní deska – dřevo nebo kámen? 

V kuchyních Siko mají jasno, volba pracovní desky se vždy odvíjí od designu ostatních kousků v kuchyni. Pokud třeba zvolíte bílé kuchyňské skříňky, pak si můžete dovolit dřevěnou pracovní desku. Ta vnese do kuchyně závan přírody! Bude to onen zástupce přírodního materiálu. Lehce rozbije tu atmosféru sterilního prostoru a přinese trošku barev do kuchyně. Dřevěná pracovní deska by měla ladit s podlahou.

Pokud ale zvolíte skříňky s dřevěným dekorem, pak by pracovní deska ze dřeva působila prazvláštně. Velmi těžce by se volil vhodný dekor. V takovém případě je lepší sáhnout po dalším jiném přírodním materiálu, a to sice kameni.

Velké oblibě se těší zejména mramor! Mramor má nádherný design, který oceníte snad v každém interiérovém stylu. Minimalismus, vintage, industriální… i do skandinávského stylu perfektně zapadá. Navíc svým designem je velmi praktický! Nějaká ta šmouha nebo rýha na mramorovaném vzoru nebude vidět.

Samozřejmě ne každý si může pravý mramor dovolit, nicméně na trhu najdete opravdu krásné a věrohodné napodobeniny. Někdy je základ bílý se šedými „šmouhami“, jindy jsou k vidění také měděné či růžové barvičky na mramoru. Tak či tak, výsledek za to stojí! 

 1. Při výběru obkladu volte jednoduchost

Obkladové panely do kuchyně jsou dalším úkolem, který budete při zařizování kuchyně řešit. Pro skandinávský styl je vyloženě typický obklad v podobě bílých čtverečků nebo obdélníků. Většinou se volí spíše několik menších cihliček než méně větších. Ale v závěru záleží na vás, co se vám líbí. 

Klasikou je čistě bílá nebo nějaká její lehce zabarvená varianta. Pokud však chcete něco krapet zajímavějšího, opět můžete zvolit design mramoru! Vypadá to opravdu unikátně až luxusně. Jednoduchý a čistý design, rovné linie, prostá elegance… v takovém stylu se vám bude krásně žít. 

Obsah obrázku interiér, stůl, vsedě, přepážka

Popis byl vytvořen automaticky

Dále pak existují i další varianty, kdy zvolíte obklad více do retro stylu, různé geometrické tvary nebo třeba grafosklo s jednoduchým designem. Výběr záleží čistě na vás. Ovšem aby se jednalo o skandinávský styl, obklad by měl být primárně dostatečně světlý a minimalistický. Nic vyzývavého či přeplácaného. 

 1. Spotřebiče doladí skandinávský styl 

Jsme nadšeni z nabídky spotřebičů, která je aktuálně na trhu! Prodejci nabízí vskutku unikátní kousky. Na své si přijde každý, ať už hledáte kuchyňské spotřebiče do jakéhokoliv interiérového stylu. V případě skandinávského stylu budeme hledat spotřebiče na pomezí retro a minimalistického stylu. Záleží na vás, jakou cestou se vydáte a ke které straně se spíše přikloníte.

Na jedné straně se může jednat o ryze minimalistické a elegantní kousky, například pokud v kuchyni zvolíte černé doplňky – například kliky u dveří, úchytky na skříňkách, lustr a také kuchyňkou baterii + dřez. Všechny tyto prvky mohou mít černou matnou barvu a stejně tak také spotřebiče. Řeč je o kuchyňském robotu, mixéru, toustovači, kávovaru, mikrovlnné troubě, rychlovarné konvici, ale i větších spotřebičích, jako je lednice, trouba nebo myčka na nádobí. 

Obsah obrázku interiér, okno, kuchyně, stůl

Popis byl vytvořen automaticky

Dnes již výrobci nabízí celé sady, kdy k sobě jednotlivé produkty báječně ladí. Vyberte si kolekci a zařiďte si v ní celou kuchyni! Nádherně vám to bude ladit a ušetříte si  práci s výběrem. 

Kromě elegantní černé můžete zvolit například retro světle hnědou barvu, vzor drobných kytiček nebo modro-bílý vzor jako z venkovského stylu. 

 1. Pozornost věnujte také kuchyňskému textilu 

Bytový textil je perfektní možností, jak efektivně dekorovat interiér. Zaměřte se na textilie a zútulněte si vaše bydlení. Když jde o kuchyň, na mysli máme: 

 • klasické útěrky na nádobí, 
 • chňapky, 
 • kuchyňské zástěry, 
 • ubrousky 
 • a v jídelní části pak také ubrus, prostírání na stůl a podložky… 

Veškerý kuchyňský textil slaďte do podobných barev a stylu. Můžete se vydat jednoduchou cestou v podobě neutrálních barev, jako jsou různé odstíny hnědé a šedé. Mnohem zajímavější pak budou pastelové barvy nebo třeba vzory retro stylu. Taková klasická kostkovaná utěrka je přímo signifikantní pro retro styl. Zvolit můžete ale také vintage vzor drobných kytiček či různé geometrické tvary. 

Jsou to drobnosti, na které se vyplatí zaměřit. Právě tyto drobnosti dělají domov domovem! 

 1. Dolaďte interiér vhodnými doplňky a dekoracemi 

Kýženého efektu docílíte díky vhodným bytovým doplňkům a dekoracím! Vmžiku tak proměníte každý interiér do jakéhokoliv stylu. Stačí se nad tím zamyslet a vyhledat si specifické prvky pro daný styl.

A jaké dekorace se hodí do skandinávského stylu? Začít můžete u nádherných dřevěných hodin, které se stanou chloubou interiéru. Dále vneste do kuchyně závan přírody prostřednictvím květin. Pořiďte si krásné vázy a do nich umístěte rostlinky nebo sušené květy, které mají také své kouzlo. 

Obsah obrázku skříňka, interiér, kuchyně, okno

Popis byl vytvořen automaticky

Ozdobou mohou být na kuchyňské lince také pěkné kořenky, dřevěná sada kuchyňského náčiní, dřevěné prkýnko, mísa s ovocem a podobně. Ve fantazii se meze nekladou. Načerpejte fantazii v katalogu nábytku Viame -> doplňky do kuchyně.

Inspirace je všude okolo nás! Vyhledávejte fotografie, inspirujte se u známých a rodiny, čtěte magazíny a postupně si ukládejte vše, co vás zaujme. Žádná představa o ideálním bydlení není nereálná. Přibližte se své představě o vysněném bydlení.

PR článek