Může být půjčka bez registru alternativou k hypotéce menší výše?

Jen málokdo vlastní takovou částku, aby si mohl koupit nemovitost. Většina z nás se při koupi bytu či domu neobejde bez vypůjčení peněz. Někdo má možnost půjčit si peníze od známých, nejčastější volbou je však hypotéka. Nicméně její sjednání není nejjednodušší. Nejednoho napadne, jestli by na koupení nemovitosti nestačila „obyčejná“ půjčka.

Financovat nemovitost lze i běžným úvěrem, i přesto, že tato varianta není příliš častá. Pokud ale sháníte peníze menší výše, může být pro vás správnou volbou. Hodí se například při rekonstrukci či při doplacení menší části z celé ceny nemovitosti. Jestliže však s vypůjčenými penězi plánujete uhradit celkovou výši nebo alespoň větší část koupě, s dnešními cenami na trhu s bydlením vám nejspíš půjčka bez registru nepomůže. Tak vysoké částky tento finanční produkt nepokryje.

Jaké jsou základní rozdíly mezi spotřebitelským úvěrem a hypotékou?

Hypotéka je vždy a pouze účelový produkt sloužící k financování nemovitostí. Poskytovatelé požadují ručení nemovitostí, ať už kupovanou, či jinou. U hypotečního úvěru se nastavuje doba fixace, po kterou finanční společnost garantuje, že úrok bude konstantní.

Oproti tomu spotřebitelský úvěr je bezúčelový produkt, což znamená, že klient nemusí dokazovat, k čemu vypůjčené peníze využije. Není nutné ručení nemovitostí. Není zde ani fixační doba, takže úrok je po celé období splácení stejný.

Jaké výhody tkví ve financování nemovitosti spotřebitelským úvěrem?

Zájemci o běžnou půjčku považují za atraktivní zejména to, že poskytovatel nepožaduje jištění úvěru pomocí zástavy nemovitosti. Dalším pozitivním faktorem je, že požadavky na úvěruschopnost nejsou tak přísné. Na vypůjčení peněz tak dosáhne větší množství lidí. Kdežto dosáhnout na hypotéku je rok od roku větší problém. Mnoho žadatelů neuspěje.

Dalším pozitivem je rychlost sjednání. Odpadá totiž složité papírování, které souvisí zejména s ručením nemovitostí. Na rychlejším tempu se také podílí nižší kontrola bonity. Doba od žádosti po přijetí peněz na váš účet je tak výrazně kratší.

Jaké jsou naopak nevýhody?

Pokud zvolíte neúčelovou půjčku, musíte zpravidla počítat s vyššími úroky a RPSN. Splatit finanční závazek také musíte rychleji, obvykle do deseti let. U hypotečního úvěru není neobvyklé, že ho lidé splácejí až po dobu třiceti let.

Může bezúčelová půjčka nahradit hypoteční úvěr menší výše?

Odpověď zní ano. Ačkoli mezi oběma produkty najdeme značné rozdíly, pokud sháníte peníze na výdaje spojené s nemovitostmi, můžete vás při menších finančních nárocích uspokojit i varianta financování pomocí běžné půjčky.

PR článek