Tak užitečné! 6 super tipů na využití podzimního listí

Hrabání podzimního listí připadá mnohým jako nekonečný příběh. Amen, zahrádkářům dává zabrat. Ale když si dáte tu námahu, tak se Vám nabízí i množství možností, při kterých listy zužitkujete ve svůj prospěch.

Odklízení listů jde nejlépe s hráběmi. Můžete si jej však usnadnit i speciálními, které mají nastavitelnou šířku záběru. Kromě toho si do zahrady vezměte pytel, kolečko nebo velký koš, do kterého listí hned naložíte a odvezete.

Listy umí být užitečné. zdroj: profimedia.sk
Kromě úklidu zahrady je dobré zamést listy ze schodů, z chodníků a z terasy. Vlhké listy jsou zrádné a snadno se na nich můžete uklouznout. Neprospívají ani dlažbě. Nezapomeňte je odstranit iz okapových rour. Pokud máte v zahradě jezírko, tak na něj natáhněte ochrannou síť, díky které si ušetřete práci s jeho čištěním. Hromada listí neprospívá ani trávníku a skalce. Skalničky totiž potřebují světlo a sucho a vrstva listí by jim mohla ublížit. Když už budete mít zahradu od listí uklizenou, můžete se rozhodnout, na co ho využijete.

  1. kompostujte

Ideální způsob, jak suché listí zpracovat a využít ve prospěch zahrady. Je totiž opravdu skvělé do kompostu. Můžete ho podrtit a naplnit jím nádobu nebo pytel v blízkosti kompostu. Je důležité mít ho suché, abyste jím mohli zasypávat bioodpad. Listí tak reguluje zápach a napomáhá vytvářet hustý černý kompost, který je skvělým zdrojem živin pro vaši zahradu.

Dodržte tyto zásady a kompost z listí se podaří

· Přidávejte postupně

Je dobré, pokud si v blízkosti vytvoříte zásoby listů, které můžete v průběhu delšího časového období přidávat do kompostu.

· Na druhu záleží

Některé listy se rozkládají rychleji a jiné pomaleji. Mezi ty rychleji patří listy lípy, lísky, buku, javoru či břízy. Pomaleji se rozloží listí dubů, topolů, kaštanů a ořechů. To je vhodné nejprve rozsekat sekačkou a až pak přidat do kompostu. Platí to však obecně, že listy je lepší předem nasekat sekačkou, promíchat a teprve potom přidávat. Urychlíte tím jejich rozklad a čím jemnější budou, tím dříve se rozloží. Ideální je jejich smíchat při kompostování s vlhkou trávou. Čím zároveň získáte optimální poměr dusíku a uhlíku. Platí to u všech typů, které se pomaleji rozkládají.

· Dopřejte mu vzduch

Kompost je dobré pravidelně přehazovat. Alespoň jednou za 2 až 3 týdny.

· Kompost udržujte vlhký

Zejména pokud v něm máte vysoký podíl listí. Zvlhčovat třeba však opatrně, protože má tendenci slepit se.

· Buďte obezřetní

Kontrolujte, aby listy nebyly napadeny parazity či chorobami. V případě, že je i přesto chcete kompostovat, třeba je navlhčit a smíchat s vápnem. Takto ošetřené listí můžete přidat do kompostéru až po dvou týdnech. Na kompostování nejsou vhodné ani listy ze stromů, které byly v nedávné době chemicky ošetřovány.

Ořechové listí do kompostu? Ano či ne?
Listí z ořechů obsahuje látky, které zpomalují rozklad. Jsou to třísloviny a juglon. Právě pro tyto látky se listí z ořechu v spojitosti s kompostováním často zavrhuje. Mýtus o tom, že do kompostu vůbec nepatří však není pravdivý. I listy z ořechu se rozloží, ale pomaleji. Pokud ho chcete využít ke kompostování, tak pamatujte, že hmotný objem by neměl překročit 30 procent kompostu. Před přidáváním ořechové listy určitě posekejte zahradní sekačkou. Pak je můžete navršit na kopu a nechat přes zimu uležet. Pokud nechcete čekat, tak jejich smíchejte s snadněji kompostovatelný listím, například z jabloně nebo s jiným materiálem, který má vyšší obsah dusíkatých látek (posečená tráva, hnůj, kuchyňský bioodpad, plevel). Ideální je kompost s ořechovými listy používat v zahradě až po půl roce od přidání posekaných ořechových listů.

PR článek